Gdy planujesz przylot do Londynu musisz liczyć się z dojazdem z lotniska do centrum lub do miejsca zakwaterowania. Czasami są to niemałe odległości – nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Są trzy kryteria które najczęściej decydują o wyborze środka transportu – cena, szybkość i wygoda. Niestety nie da się wszystkich pogodzić.

Jeśli zależy Tobie na cenie – to polecam autobus, niestety jest wolniejszy i mniej wygodny od pozostałych. Jeśli zależy Tobie na czasie – bo przyleciałeś zwiedzić Londyn w jeden dzień to polecam pociąg, a jeśli chcesz wygodnie podjechać pod same drzwi w nieznanym rejonie to wybierz samochód – niestety jest to najdroższa opcja.

Zanim dokonasz wyboru czym dojedziesz i kupisz bilet musisz usiąść przed laptopem. Przygotuj sobie coś do picia, notatnik i coś do pisania.

Zakładając, że wiesz, gdzie wylądujesz i gdzie będziesz zakwaterowany – musisz na mapie zobaczyć jakie to są odległości. Czyli uruchom najlepiej GOOGLE MAPS w swojej przeglądarce internetowej i wpisz miejsce docelowe – najlepiej jeśli znasz londyński kod pocztowy. Następnie wybierz opcję Directions i wpisz nazwę lotniska na którym lądujesz. Kolejną rzeczą jest jaką musisz wybrać to data i czas kiedy chcesz zacząć podróż (Leave now) lub na którą chcesz przyjechać (Arrive by). Możesz też wybrać opcje (Options) – najpierw sprawdź tylko autobus, póżniej tylko pociąg. Wszystkie opcje notuj w notatniku. Następnie wejdź na stronę przewoźnika i sprawdź koszt biletów i wszystko wynotuj.

Gdy już wszystko będziesz miał wynotowane – poproś kogoś innego aby zrobił to samo. Ktoś ze świeżym spojrzeniem może znajdzie inne opcje.

londyn-turysta-poradnik-transport-lotnisko-autobus

Najbardziej popularny transport z i na Lotnisko. Transport ten obsługuje kilku przewoźników.

  • National Express – obsługuje wszystkie lotniska do centrum – Victoria Coach Station. Kursy bardzo częste i ceny chyba najniższe.
  • Arriva – Green Line – alternatywne połączenie z Luton do Victoria Green Line Coach Station. Kursy co godzinę.
  • Terravision – obsługuje wszystkie lotniska. Kursy średnio co godzinę. Cena umiarkowana.
  • Easy Bus – z tego co widziałem – to ostatnio zamienił się w pośrednika
  • FlixBus – podobno najtańszy transport

Jak kupić bilet?

  • Online – ze strony internetowej. Linki do stron podane są powyżej. Jest to dosyć wygodne kupowanie. Są różne formy płatności. Najczęściej po zakupie otrzymujemy bilet na email. Można go sobie wydrukować lub można pokazać na swoim smartfonie kod kreskowy. Wadą jest to, że kupując taki bilet należy podać dokładną datę i godzinę odjazdu. Jednak gdy przyjdziemy za wcześnie lub, nie daj Boże, za późno – to też nic strasznego się nie stało. Jeśli będą wolne miejsca, a najczęściej są to kierowca pozwoli nam odjechać. Jest jeszcze jedna zaleta – czasami można trafić na ciekawe promocje.
  • Aplikacja na telefon – każdy przewoźnik ma aplikację na Android lub iOS. Jest to wygodna opcja i opłaca się zainstalować bo najczęściej z aplikacji ma się dostęp do biletu. Wystarczy pokazać kod kreskowy z telefonu i wejść do autobusu. Zalety i wady takie same jak wyżej.
  • Kasa biletowa – na lotniskach i dworcach autobusowych są stanowiska gdzie sprzedaje się bilety lub stoją automaty biletowe. Można wtedy kupić bilet na chwilę przed odjazdem. Unikamy nerwów gdy mamy niepunktualny przylot, ale tracimy możliwość atrakcyjnej promocji.
  • U kierowcy lub bramkarza – w każdym autobusie jest też terminal i można dokonać zakupu biletu. Czasami są ludzie z obsługi, którzy wpuszczają podróżnych i u nich też czasami można zakupić bilet. Najczęściej taką transakcję dokonuje się przy pomocy karty płatniczej. Dostępność biletów jest zależna od dostępnych wolnych miejsc. Widziałem sytuację, gdy pasażer nie mógł kupić biletu, bo autobus był już pełny.

Kupując bilet polecam kupić bilet tam i z powrotem – z otwartą datą powrotu (open date return). Jest to najtańsza opcja podróży – z i na lotnisko.

Sprawdź też ceny biletów wcześniej, gdyż może się okazać, że kupując wcześniej – dużo zaoszczędzamy – czasami można spotkać promocję.

Przy wyborze trasy i przewoźnika – polecam skorzystać z Google Maps Jeśli wybierzemy jakąś trasę – można rozwinąć listę i zobaczyć przystanki pośrednie. Np. National Express na trasie Stansted-Victoria może nas wyrzucić na 7 innych przystankach po drodze.

UWAGA polecam kupić bilet otwarty – bez godziny odjazdu (jeśli istnieje taka możliwość) lub na godzinę po przylocie. Jeśli przylecisz wcześniej zawsze istnieje możliwość, że kierowca cię zabierze, jeśli będą wolne miejsca.

Bardzo często pada też pytanie:

Spóźniłem się, PRZYLECIAŁEM wcześnieJ – co wtedy?

Nie stresować się – to po pierwsze.

Kierowcy i osoby wpuszczające do autobusu są bardzo wyrozumiali. Starają się nie robić problemów turystom i w miarę pustych miejsc wpuszczają do autobusu. Na lotnisku Luton są nawet dwie kolejki – jedna dla tych co mają bilety akurat na wyznaczoną godzinę – i oni wchodzą pierwsi i druga kolejka dla pozostałych – spóźnionych, lub na późniejszy termin lub tych co dopiero kupili bilet i oni wchodzą do uzupełnienia wszystkich miejsc siedzących w autobusie.

londyn-turysta-poradnik-transport-lotnisko-pociąg

Transport ten obsługuje kilku przewoźników. Podróżowanie tą metodą jest bardziej komfortowe niż autobusem – można rozprostować nogi i spacerować po wagonach. Jest też szybciej – niestety bilety są droższe około 70 – 100% niż ceny biletów autobusowych.

  • Heathrow Express – specjalna linia łącząca lotnisko Heathrow Ze stacją Londyn Paddington – do centrum jeszcze kawałek – lepiej dojechać metrem.
  • Luton Airport Express – Lotnisko Luton nie jest w zasięgu dworca kolejowego. Trzeba dojechać (lub dojść – około 30minut) do dworca Luton Airport Parkway. Stamtąd jest wielu przewoźników.
  • Stansted Express – Specjalna linia kolejowa z lotniska Stansted. Jedyną wadą jest to, że jedzie tylko do Liverpool Street i do centrum trzeba dojechać.

Jak kupić bilet?

  • Online – ze strony internetowej. Linki do stron podane są powyżej. Jest to dosyć wygodne kupowanie. Są różne formy płatności. Najczęściej po zakupie otrzymujemy bilet na email.
  • Aplikacja na telefon – każdy przewoźnik ma aplikację na Android lub iOS. Zalety i wady takie same jak wyżej.
  • Kasa biletowa – na lotniskach i dworcach kolejowych są stanowiska gdzie sprzedaje się bilety lub stoją automaty biletowe. Jest to najlepsza opcja – kupujemy bilet przed samym odjazdem pociągu.

Promocje i kupony rabatowe.

Nie posiadam bezpośredniego dostępu do kodów promocyjnych, ale mogę zaproponować kilka sposobów, jak je znaleźć:

  1. Strony z kuponami – odwiedź strony takie jak VoucherCodes, Groupon lub MyVoucherCodes. Czasami oferują one zniżki na podróże kolejowe.
  2. Zniżki na bilety kolejowe – spróbuj skorzystać z ofert zniżkowych dostępnych na stronach przewoźników kolejowych, takich jak National Rail, Thameslink czy Southern Railway. Często mają promocje, zwłaszcza jeśli rezerwujesz bilety z wyprzedzeniem.
  3. Aplikacje mobilne – sprawdź aplikacje jak Trainline lub Omio, które mogą oferować zniżki, szczególnie jeśli kupujesz bilet przez aplikację po raz pierwszy.
  4. Karty zniżkowe – rozważ zakup karty Railcard, która daje 1/3 zniżki na podróże pociągiem, jeśli podróżujesz często. https://www.railcard.co.uk/

Jeśli znajdziesz jakiś kod promocyjny na jednej z tych stron, powinien on zadziałać podczas zakupu biletu na pociąg z Luton do Victorii.

Jest to najbardziej komfortowa metoda podróżowania z lotniska. Można dostać się do dowolnego miejsca w Londynie. Jednak ceny są bardzo wysokie. Przewoźnicy doliczają sobie opłatę za wjazd na teren parkingu obok lotniska. Aby wjechać do Londynu też trzeba uiścić dodatkową opłatę, oprócz tego w Londynie są też strefy niskiej emisji spalin i też niektóre pojazdy są obarczone dodatkowymi opłatami.

  • Taxi – można zamówić online na stronach internetowych np na Booking.com Jest też wiele reklam na samym Lotnisku, lub są specjalne miejsca przed lotniskiem, gdzie stoją taksówki aby nas podwieźć.
  • Uber lub Bolt– tańsza alternatywa dla taksówek. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację na smartphone. Tam się zarejestrować i wybrać miejsce docelowe i zapłacić. Polecam tę opcję. Opłaca się gdy podróżujecie w kilka osób, macie dużo ciężkich bagaży i musicie dojechać do miejsca do którego nie dojeżdżają pociągi lub autobusy. Cena przejazdu jest zbliżona jak 3 osobowy bilet na autobus. POLECAM sprawdzić na początku.
  • Prywatni przewoźnicy – Wiele osób ogłasza się na stronach internetowych lub mediach społecznościowych. Są to najczęściej opcje bardzo atrakcyjne cenowo, jednak jest dużo oszustów. Wybierając tę metodę dużo się ryzykuje. Ale ja też korzystałem z tej metody – najczęściej z polecenia znajomego – który sprawdził.
  • Wynajem samochodu – Jest to najwygodniejsza forma transportu, niestety niezbyt tania i trzeba na początku zapłacić zastaw za samochód. Do jeżdżenia lewą stroną można się szybko przyzwyczaić.

Tą metodę transportu podają jako ciekawostkę – bo w Londynie jest taka możliwość. Ma jedną zaletę i dwie wady.

Jest holernie szybka metoda – omija wszystkie korki i leci prosto do celu. Niestety jest ogromnie kosztowna i nie wszędzie da się wylądować.

Z ofertą możesz zapoznać się w internecie np. na stronie: LONDON HELIPORT


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *