Pomnik Dowódcom Bombowców RAF, znany również jako RAF Bomber Command Memorial, znajduje się w Londynie, w Green Park. Pomnik został odsłonięty 28 czerwca 2012 roku przez królową Elżbietę II i upamiętnia członków Dowództwa Bombowego Królewskich Sił Powietrznych (RAF Bomber Command), którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

Pomnik przedstawia następujące elementy:

  1. Statua załogi bombowca:
    • Centralnym elementem pomnika jest rzeźba przedstawiająca siedmiu członków załogi bombowca Lancaster w naturalnej wielkości. Postacie wyglądają, jakby dopiero co wróciły z misji bojowej, co symbolizuje odwagę i poświęcenie lotników.
  2. Konstrukcja:
    • Rzeźba znajduje się pod klasycznym portykiem z sześcioma kolumnami, wykonanym z Portland stone. Cała struktura ma elegancki i monumentalny charakter.
  3. Napis:
    • Na pomniku widnieje dedykacja: „W upamiętnieniu ponad 55 573 członków Dowództwa Bombowego Królewskich Sił Powietrznych, którzy oddali swoje życie w obronie wolności 1939-1945”.
  4. Dach z aluminiowego stopu:
    • Dach pomnika został wykonany z aluminium pochodzącego z wraku bombowca Handley Page Halifax LW682, który został zestrzelony nad Belgią w 1944 roku. Jest to hołd dla tych, którzy zginęli w czasie misji.

Pomnik jest wyrazem uznania i szacunku dla ogromnego poświęcenia i odwagi lotników RAF, którzy uczestniczyli w kampanii bombardowań podczas II wojny światowej, a także hołdem dla wszystkich, którzy zginęli w tej służbie.

Dlaczego Pomnik postawiono tak późno?

W początkowej fazie drugiej wojny światowej Trzecia Rzesza miała najsilniejszą armię na świecie. Przewagę mieli nie tylko na lądzie, ale i w powietrzu. Dokonywali nalotów na Anglię prawie bez konsekwencji. W każdej potyczce ginęło wielu pilotów Brytyjskich i krajów sprzymierzonych. Morale były tak niskie, że aby brać udział w obronie powietrznej Anglii wielu pilotów nadużywało alkohol. Cały czas musieli się liczyć, że nie wrócą z akcji.

Sytuacja zmienia się gdy Ameryka przystępuje do wojny. Zasila wojska RAF’u wieloma maszynami. Zaczyna brakować pilotów – dlatego do Brytyjskiego wojska zaciągają się Polscy piloci i pilotki. Od tej pory szala zwycięstwa przechyla się na stronę wojsk sprzymierzonych. Niemieckie Luftwaffe praktycznie przestaje istnieć. Teraz to Wielka Brytania niszczy obiekty wojskowe na terenie Niemiec.

Winston Churchill podejmuje decyzję aby zbombardować całe miasta Niemieckie. Podyktowane to było demonstracją siły wywarcia presji i chęcią szybszego zakończenia wojny. Jednak Adolf Hitler nie dopuszczał myśli aby Rzesza się poddała. Efekt był odwrotny od zamierzonego. Prasa niemiecka nagłaśniała incydenty nalotów na miasta i śmierć ludności cywilnej zawyżając liczbę poległych mężczyzn, kobiet i dzieci. Wiele niemieckich rodzin emigrowało do większych miast aby się schować przed bombardowaniami. Sądzili, że wielkie miasta są bardziej zabezpieczone przed nalotami i myśleli, że Anglicy oszczędzą miejscowości pełne antycznych budowli i historycznych pomników.

Największy nalot bombowy na Niemcy podczas II wojny światowej miał miejsce w dniach 13-15 lutego 1945 roku. Był to nalot na Drezno przeprowadzony przez brytyjskie i amerykańskie siły lotnicze. W ciągu tych trzech dni miasto zostało zaatakowane przez około 1300 samolotów, które zrzucały bomby zapalające i burzące. Nalot spowodował ogromne zniszczenia i ogień, a tysiące ludzi straciło życie. W jedynym bunkrze w mieście ciała ludzi się roztopiły od wysokiej temperatury. Wiele osób chciało się schować przed płomieniami w fontannach z wodą, aby za chwilę się w nich ugotować. Pomimo kontrowersji dotyczących skali zniszczeń i liczby ofiar, jest to uznawane za jeden z najbardziej katastrofalnych nalotów bombowych w historii. Niemcy podają liczbę 200 000 poległych cywilów, lecz międzynarodowa organizacja badająca tę katastrofę podają liczbę 25 000 zabitych cywilów.

Opinia publiczna była tak bardzo oburzona tymi wydarzeniami, że Winston Churchill wraz z armią chcieli zatuszować działania Lotnictwa w czasie II Wojny światowej. Doszło nawet do sytuacji, gdy na koniec wojny – premier w podziękowaniu odczytywał listę wszystkich formacji wojskowych – pominął poświęcenie 55 573 załóg samolotów z Wielkiej Brytanii.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *